Jeg sitter i uskiftet bo og vil gifte meg på nytt.  Må jeg skifte boet?

Ja, du må skifte boet før du gifter deg med mindre arvingene gir deg (skriftlig) tillatelse til å beholde det gamle uskifteboet uten å skifte. 

Vær klar over at når du eller din nye ektefelle dør, kan skiftet av boet bli nokså komplisert dersom du har tatt med deg det gamle uskifteboet inn i det nye ekteskapet.

Arveloven § 23
Ekteskapsloven § 8

  • Jeg har et spørsmål jeg lurer på

    Du kan sende inn spørsmål nedenfor. Det koster kr 590 hvis det holder at du får svar på epost.


    Når du sender inn spørsmålet, vil du bli sendt videre til Swedbank for sikker betaling (med Visa eller Mastercard). Husk å ha ditt kodekort eller kodekalkulator tilgjengelig Da det kan ta litt tid å verifisere kredittkortinformasjonen, bes du vennligst ikke lukke nettleservinduet eller gå til en annen nettside før du har fått bekreftelse på at betalingen er gjennomført, og du havner tilbake på takkesiden vår*

    • captcha Vennligst skriv ordet til venstre i feltet under

    Advokatfirmaet DA NorJus' økonomiske ansvar for svar gitt her, begrenser seg til prisen for å få svar.